바로가기 메뉴

서브 비쥬얼 배경 이미지

AMGS Sub Menu1

ABOUT US

  • Greetings
  • Member Economies
  • Contact Us
  • Objectives & Roles
  • History
  • Contact Us
  • Contact Us

현재 위치

Previous Events Home > Programs > Previous Events

본문내용


Subject The 2nd APEC Future Scientist Conference
  Name    Administrator
  File  
Contents

● Participated nations
  Australia, Brunei Darussalam, China, Chinese Taipei, Indonesia,
  Korea, Malaysia, New Zealand, Philippines, Thailand

● Mentor Schedule

 
  1 (Mon) 2 (Tue) 3 (Wed) 4 (Thu) 5 (Fri) 6 (Sat)
09:00~09:30 Arrival    Mentor’s Experience Sharing Forum  Team-project Presentation
(08:40~12:40) Departure
09:30~10:00 Orientation
10:00~11:00 Opening
Ceremony Editorial Board Meeting
Keynote
Speech
11:00~12:00
Lunch
12:00~13:00 Lunch Lunch Lunch
13:00~14:00 Poster
Presentation Excursion 1
Science Research Institute  Shopping Mall Visit Awards
& Closing Ceremony
14:00~15:00 Excursion 2
Jim Thomson Thai House Museum
&
Shopping Mall
15:00~16:00 Team Meeting
16:00~17:00 Museum Tour
17:00~18:00
18:00~19:00 Welcoming
Dinner Break Time Dinner Dinner
Official
Welcome Dinner 
19:00~20:00 Special
Science Show Free Time Dinner
20:00~21:00 Free Time Back to NSM
 


● Mentee Schedule

 
  1 (Mon) 2 (Tue) 3 (Wed) 4 (Thu) 5 (Fri) 6 (Sat)
09:00~09:30 Arrival  Ice Breaking Activities (20mins)  Team-project
Implementation  Team-project Presentation
(08:40~12:40) Departure
09:30~10:00 Orientation
10:00~11:00 Opening
Ceremony Team-project
Implementation
Keynote
Speech
11:00~12:00
Lunch
12:00~13:00 Lunch Lunch Lunch
13:00~14:00 Poster
Presentation Excursion 1
Science
Research Institute  Team-project
Implementation  Awards
& Closing Ceremony 
14:00~15:00 Excursion 2
Jim Thomson
Thai House Museum &
Shopping Mall
15:00~16:00 Team Meeting
16:00~17:00 Museum Tour
17:00~18:00
18:00~19:00 Welcoming
Dinner Break Time Dinner Dinner
Official
Welcome Dinner 
19:00~20:00 Specia
Science Show Team-project
Implementation Dinner
20:00~21:00 Team-project
Implementation Back to NSM
 


● List of Participants

 
  Nation Name Organization Status
1 Australia Ms. Elizabeth Anne Bridon All Saints Anglican School Mentor
2 Brunei Darussalam Dk Aishah binti Pg Hj Muhd Sazali Jerudong International School Mentee
3 Natasha Chong Mei Shi Paduka Seri Begawan Sultan Science College Mentee
4 Muhammad Hazman bin Muhammad Iskandar Paduka Seri Begawan Sultan Science College Mentee
5 Toh Tieng Siong Paduka Seri Begawan Sultan Science College Mentee
6 Dr. Chia Yaw Ming Duli Pengiran Muda Al-Muhtadee Billah College Mentor
7 China Sun Chen Beijing Bayi Middle School Mentee
8 Wang Ruisi Beijing Bayi High School Mentee
9 Mr. Zhang Huasheng Beijing Bayi High School Mentor
10 Chinese Taipei I-Ching Tseng National Taichung Girls’ senior high school Mentee
11 Peng Lin Taipei Municipal Li Shan High School Mentee
12 Prof. Chao-Ming Fu National Taiwan University Mentor
13 Indonesia Ruth Anggayasti Hasita Permana Sekolah Dian Harapan - Senior High School Mentee
14 Sebastian Suwisar SMA Kristen 2 - BPK Penabur Mentee
15 Ms. PUTU LIA SURYANINGSIH PUSAT PERAGAAN IPTEK (PP-IPTEK) Mentor
16 Korea Soon Young KANG Korea Science Academy of KAIST Mentee
17 Jae Kyung LEE Kyunggibuk Science High School Mentee
18 Dong Jin KIM Busan Science High School Mentee
19 Dong Seob KIM Busan Science High School Mentee
20 Soo Beom JANG Busan Science High School Mentee
21 Sunho HWANG Busan Science High School Mentee
22 Chang Su LEE Choennam Science High School Mentee
23 Do Hyun KIM Gwangju Science High School Mentee
24 Namung KIM Gwangju Science High School Mentee
25 Jin Hak KIM Hanseong Science High School Mentee
26 Tae Ho KANG Korea Science Academy of KAIST Mentee
27 Tae Gyun Kwon Sejong Science High School Mentee
28 Dr. Jung Eun PARK Chosun University Mentor
29 Ms. Sunjin MOON Yonsei University Mentor
30 Dr. Soon Min KANG Korea Science Academy of KAIST Mentor
31 Malaysia DEEVIYA MUNIANDY SULTAN ISMAIL SECONDARY SCHOOL Mentee
32 MUHAMMAD MUSTAQIIM MUHAR SULTAN ISMAIL SECONDARY SCHOOL Mentee
33 Ms. NOREHA ISMAIL Ministry Of Education Mentor
34 New Zealand Tessa Maxwell Watson Otago Girls High School Mentee
35 Thomas Craig South Otago High School Mentee
36 Dr. Gary Peter Griffith University of Otago Mentor
37 Philippines ANDREA LUZ GARCIA NERY PHILIPPINE SCIENCE HIGH SCHOOL MAIN CAMPUS Mentee
38 CAMILLA MIA RUSTIA CARAG PHILIPPINE SCIENCE HIGH SCHOOL MAIN CAMPUS Mentee
39 Dr. MELANIE ANNE BALUYOT CHENG PHILIPPINE SCIENCE HIGH SCHOOL MAIN CAMPUS Mentor
40 Thailand Kittiya Kosaentor Chiang Mai University Demonstration School Mentee
41 Ornpisa Promsod Mahidol Wittayanusorn School Mentee
42 Suprawee Asanasak PSU Wittayanusorn School Mentee
43 Teeranart Oungsakul Ratchasimawittayalai Mentee
44 Arunee Peanma Thakhampittayakom School Mentee
45 Thanapat Sangwattanarat Chiang Mai University Demonstration School Mentee
46 Naim Laeni Demonstration School Prince of Songkla University Mentee
47 Ukrit Wong Darusikkhalai Science Classroom (DSS KMUTT) Mentee
48 Sittipun Thanorprom Ratchasimawittayalai Mentee
49 Tanadol Wilachan Science Base Technology Vocational College Mentee
50 Ms. Rujira Suriya Chiang Mai University Demonstration School Mentor
51 Ms. HAMIDAH MUSA Demonstration School Prince of Songkla University Mentor
52 Ms. Jintana Wongta Darusikkhalai Science Classroom (DSS KMUTT) Mentor
53 Ms. Suthathip Juncheed PSU Wittayanusorn School Mentor
54 Ms. Suthee Daechapinyo Ratchasimawittayalai Mentor
55 Mr. Komsilp Kotmool Mahidol Wittayanusorn School Mentor
56 Mr. Natthakrit Phuthawi Science Base Technology Vocational College Mentor
57 Mr. Tana Umpon Thakhampittayakom School Mentor

  • list
  • reply
  • write

하단 후원

트위터
  • Minister of Science,ICT and Future Planning
  • Kyungnam University
  • National Research Foundation of Korea