바로가기 메뉴

서브 비쥬얼 배경 이미지

AMGS Sub Menu1

ABOUT US

  • Greetings
  • Member Economies
  • Contact Us
  • Objectives & Roles
  • History
  • Contact Us
  • Contact Us

현재 위치

Previous Events Home > Programs > Previous Events

본문내용


Subject The 3rd APEC Future Scientist Conference
  Name    Administrator
  File  
Contents

● Participated nations
  Australia, Brunei Darussalam, Hong Kong China, Chinese Taipei, Indonesia, Japan,
  Korea, Malaysia, Philippines, Singapore, Thailand, Viet Nam, USA (13 nations)

● Mentor Schedule

 
  11 (Mon) 12 (Tue) 13 (Wed) 14 (Thu) 15 (Fri)
06:30~ Arrival
&
Check-In
       
07:00 ~ 08:00 Breakfast@COYAC Breakfast@COYAC Breakfast@COYAC Leaving for
Tai-Chung
08:00 ~ 08:20 COYAC→NTSEC COYAC→ Tzu-Chi
08:20 ~ 09:00 Orientation ExcursionⅠ
(Visiting
Tzu-Chi
&
CKS
Memorial
Hall) Team-project
Presentation
Evaluation
09:00 ~ 10:00 Excursion Ⅱ
(Visiting Science
Museum)
10:00 ~ 11:00 Opening Ceremony
11:00 ~ 12:00 Keynote Speech
12:00 ~ 13:00 Lunch Lunch
13:00 ~ 14:00
14:00 ~ 15:00 Poster
Presentation Mento
Workshop Break Time
15:00 ~ 16:00 Back to COYAC
16:00 ~ 17:00 
17:00 ~ 18:00 Back to COYAC Back to COYAC Break Time
18:00 ~ 19:00 Official
Welcome
Dinner
 Dinner Dinner
&
Night Tour
(Shih Lin Night
Marketing) Farewell
Dinner
&
Culture show Dinner
19:00 ~ 20:00 Editorial Board
Meeting Free Time
20:00 ~ 21:00 Free Time
 


● Mentee Schedule

 
  11 (Mon) 12 (Tue) 13 (Wed) 14 (Thu) 15 (Fri)
06:30~ Arrival
&
Check-In      Leaving for
Tai-Chung
07:00~08:00 Breakfast
&
Poster
Preparation Breakfast Breakfast
08:00~09:00 Excursion Ⅰ
Visiting Tzu-Chi (Eco)
Foundation Team-project
Presentation
09:00~10:00 Orientation Excursion Ⅱ
(Visiting Science
Museum)
10:00~11:00 Opening
Ceremony
11:00~12:00 Keynote
Speech
12:00~13:00 Lunch Lunch Lunch
13:00~14:00 Leaving for CKS
Memorial Hall
14:00~15:00 Poster
Presentation Visiting CKS
Memorial Hall
&
Team Project
Implementation
(At Meeting Room
of
CKS Memorial Hall) Break Time
15:00~16:00 Back to COYAC
16:00~17:00 Awards
&
Closing Ceremony
17:00~18:00  Back to COYAC Back to COYAC Break Time 
18:00~19:00 Official
Welcome
Dinner Dinner Dinner Farewell Dinner
&
Culture show Dinner
19:00~20:00 Team Meeting Team Project
Implementation Free Time
20:00~21:00 Free Time
 


● List of Participants

 
# Member
Economy Position Name Organization
1 Australia Mentor Ms. Elizabeth Anne Bridon All Saints Anglican School
2 Mentee Kelsey Elizabeth Berry All Saints Anglican School
3 Mentee Jesse William Adler All Saints Anglican School
4 Brunei Darussalam Mentor Ms. Kok Siang Lee Maktab Sains Paduka Seri Begawan Sultan
5 Mentee Hazreana Md Jaya Maktab Sains Paduka Seri Begawan Sultan
6 Mentee Vi Yen Law Maktab Duli Jalan Gadong
7 Hong Kong, China Mentor Dr. Kam Yiu Jimmy WONG Hong Kong New Generation Cultural Association
Science Innovation Centre
8 Mentee Shui Yan Patricia WAI Marymount Secondary School
9 Mentee Chun Kit HO Ju Chin Chu Secondary School
(Yuen Long)
10 Indonesia Mentor Mr. Yuda Setiabudi CV. BHIM
11 Mentee uwaida Najla SMAN 2 (SENIOR HIGH SCHOOL), KUDUS
12 Mentee Inez Devina SMA KARANG TURI (SENIOR HIGH SCHOOL) SEMARANG
13 Mentee Avip Noor Yulian SMAN 2 (SENIOR HIGH SCHOOL), KUDUS
14 Mentee Yoanes Maria Vianney SMA KARANG TURI (SENIOR HIGH SCHOOL) SEMARANG
15 Observer Ms. Nyoman Wahyuti PT. SPJT
16 Observer Ms. Yustica Purwahandayani PT. MADANI AGUNG JAYA
17 Japan Mentor Prof. Kuniyuki Kitagawa Nagoya University
18 Korea Mentor Prof. Sang Chun LEE APEC Mentoring Center for the Gifted in Science
19 Mentor Prof. Soo Yong KIM Korea Advanced Institute of Science and Technology
20 Mentor Prof. Munho CHA Kyungnam University
21 Mentor Mr. Man Seog CHUN Korea Science Academy
22 Mentor Mr. Choong Bong JUNG Gyeongnam Science High School
23 Mentee Heeyun CHOI Sejong Science High School
24 Mentee Eun Jin AHN Gyeonggi Science High School
25 Mentee Ji Won LEE Korea Science Academy
26 Mentee Jung Hee KIM Haeundae High School
27 Mentee Jin Young SEO Korea Science Academy
28 Mentee Dong Un LIM Gyeongnam Science High School
29 Mentee Do Yeon KIM Gyeongnam Science High School
30 Observer Ms. Hyangsuk LEE APEC Mentoring Center for the Gifted in Science
31 Observer Ms. Jung Won KIM APEC Mentoring Center for the Gifted in Science
32 Observer Ms. Jooyun KIM Korea Advanced Institute of Science and Technology
33 Malaysia Mentor Ms. ONG SY ING PUSAT PERMATApintar 
34 Mentor Mr. MOHD HUZMIN
BIN MOHAMED
SALLEH PERMATA PINTAR UKM
35 Mentor Mr. MARCUS HUGO
MATU LEJAU SMK LUTONG cum SUPERVISOR
36 Mentee AMY NG MAY KAY PERMATApintar UKM
37 Mentee NURUL AMALINA
RAMLI PERMATApintar UKM
38 Mentee LORETTA LO SMK LUTONG
39 Mentee TAYCHINGSHENG  SMK LUTONG
40 Mentee MOHAMMAD
HAIZAD MOHD
TARIK KEPALA BATAS SCIENCE
SECONDARY SCHOOL
41 Mentee ASRAF HANAFI
MOHD HAIRUDIN KEPALA BATAS SCIENCE
SECONDARY SCHOOL
42 Observer Mr. MOHD HAFEEZ
AZMAN EPALA BATAS SCIENCE
SECONDARY SCHOOL
43 Philippines Mentor Ms. Jessamyn Marie
Olivares Yazon Philippine Science High School-Main Campus
44 Mentee Mark Vincent Guerrero
Manalo  hilippine Science High School-Main Campus
45 Mentee Ludhovik Luiz Bosito
Madrid  Philippine Science High School-Main Campus
46 Singapore
 Mentor Ms. Hui Lian Goh Raffles Girls’ School (Secondary)
47 Mentee Joyce Kar Man Law Raffles Girls’ School (Secondary)
48 Mentee Suzanne Xianran Ou Raffles Girls’ School (Secondary)
49 Thailand Mentor Ms. Chanika
Kongsawat National Science Museum, THAILAND (NSM)
30 Mentee Kunchita Pinkeaw Princess Chulabhorn‘s College Nakhon si Thammarat
51 Mentee Krittaya Wayopattana Khonkeanwittayayon School
52 Mentee Phanutchaya Sutaro Kleang Wittayasathawon School
53 Viet Nam Mentor Ms. Lan Phuong
Nguyen Hanoi-Amsterdam High School for the Gifted
54 Mentee Nga Minh Dang Hanoi-Amsterdam High School for the Gifted
55 Mentee Hung Vu Bao Nguyen Hanoi-Amsterdam High School for the Gifted
56 Mentee Minh Tran Nhat Ha Hanoi-Amsterdam High School for the Gifted
56 Mentee Thinh Quoc Hoang Hanoi-Amsterdam High School for the Gifted
57 Mentee Hoang Le Thanh Hanoi-Amsterdam High School for the Gifted
58 Mentee Hoang Le Thanh Hanoi-Amsterdam High School for the Gifted
59 Mentee Anh Tuan Vu Hanoi-Amsterdam High School for the Gifted
60 Mentee Hoang Phung Ly Hanoi-Amsterdam High School for the Gifted
61 USA Mentor Prof. Ashwani K. Gupta University of Maryland
62 Chinese Taipei Mentee En Chen Taipei Municipal Lishan High School
63 Mentee Yu-Ting Chen Taipei Municipal Lishan High School
64 Mentee Victoria Wang Taipei Municipal Lishan High School
65 Mentee Kuei-Hua Tang Taipei Municipal Lishan High School
66 Mentee Ko Hsin Tung Taipei Municipal Lishan High School
67 Mentee Pseng Yu-Ping Taipei Municipal Lishan High School
68 Mentee Benjamin Huang Taipei Municipal Lishan High School
69 Mentee Max Chao Taipei Municipal Lishan High School
70 Mentee un-FuYang Taipei Municipal Lishan High School
71 Mentee Ching Hung Chen Taipei Municipal Lishan High School
72 Mentor Chih-Hui Chung Taipei Municipal Lishan High School
73 Mentor Liang-Chao Chang Taipei Municipal Lishan High School

  • list
  • reply
  • write

하단 후원

트위터
  • Minister of Science,ICT and Future Planning
  • Kyungnam University
  • National Research Foundation of Korea